BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) Biraz da Yalvaç’a BAKSA

21 Temmuz 2014 Pazartesi 18:31
baka-bati-akdeniz-kalkinma-ajansi-biraz-da-yalvaca-baksa-

Gül Vadisi gibi tartışılan ve halen daha bitirilmesi mümkün görünmeyen bir projeye dahi 8 milyon TL kaynak aktaran güya KALKINMA ajansının, Isparta ve Yalvaç’ın önünü tıkayan Yalvaç OSB’nin kamulaştırma ödeneği sorunu için neden harekete geçmediği bir türlü anlaşılamıyor...

Bilindiği gibi, Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi'nin imar planı geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girmiş, kamulaştırma ve altyapı aşamasına gelinmişti. Ancak, ne Ankara'nın ne de % 85 hisseye sahip Özel İdare'nin kaynak aktarmaması nedeni ile bu konuda adım atılamıyor.  

 

Gerek milletvekillerine gerekse Isparta İl Özel İdaresi'ne yapılan defalarca başvuruya rağmen, Yalvaç OSB için kamulaştırma ödeneği bir türlü aktarılamadı.

  

Bu ödenek aktarılamadığı için kamulaştırma çalışmalarının başlatılması ve altyapı çalışmalarına girişilmesi bir türlü mümkün olmuyor. 

 

 

28 yatırımcının yer talep ettiği Yalvaç OSB için bu adımlar atılamamasından sadece işsizlikten kıvranan ilçemiz Yalvaç olumsuz etkilenmiyor. Birinci OSB'yi doldurduğu için yatırımcılara yer bulamayan Isparta il merkezimiz de bu durumdan olumsuz etkileniyor. 

 

 

Bunun nedeni de, bir ilde mevcut OSB'ler % 90 doluluğa ulaşmadan yeni bir OSB'ye izin verilmiyor. Yani, Yalvaç OSB faaliyete geçip % 90 doksan doluluğa ulaşmadan, Isparta'nın büyük ihtiyaç duyduğu 2. OSB'nin açılmasına yasal olarak imkan bulunmuyor. Tıpkı Yalvaç'ta olduğu gibi 30 civarında yatırımcı, Isparta'da yer olmadığı için fabrikalarını kuramıyor. 

 

 

Ülkemizin, ilimizin ve ilçemizin en önemli sorununun işsizlik olduğu böyle bir ortamda, Isparta'da 30, Yalvaç'ta 28 yatırımcının fabrikasını kurmak için imkan beklediği bir durumda, güya KALKINMA konusunda çalışma yapan BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI'nın hiç bir destek vermemesi büyük tepki topluyor. 

 

 

Yurtdışı gezilere, misafir ağırlamalara, tartışmalı projelere milyonlarca lira para harcayan, hibe veren BAKA'nın Isparta ve Yalvaç'ın bu önemli sorununu çözmek için harekete geçmesi için bütün ilgilileri girişimde bulunmaya davet ediyoruz. BAKA, biraz da bize BAKSIN...

Haberin etiketleri:

BAKA, Yalvaç OSB


Haber okunma sayısı: 1519

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ISPARTA - HAVA DURUMU

ISPARTA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı